zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Minerální vody jako hit pro horké letní dny. Předražená voda nebo něco více?

Pavlína Klaudová
22.07.2023

Čas od času se objeví nějaký oblíbený trend, který spustí boom nadšených reakcí. Jedním z nich jsou minerální vody ve spreji. Jsou takovým zázrakem nebo jde o další marketingový trik prodejců, jak za co nejvyšší cenu prodat něco, co byste si jinak bez potřebné reklamy vlastně vůbec nekoupili?

Kouzlo hydroterapie je s uživateli od věků, voda prospívá tělu i duchu

Voda a její různé formy se používají v terapeutických kruzích prakticky od nepaměti. Její přínosy pro tělo i ducha závisí na obsahu stopových prvků a minerálů. Vodoléčba je součástí prevence, léčby i následné péče například po prodělaných operacích či zraněních. Tělo ponořené do vody je vystaveno hydrostatickému tlaku, který zajišťuje uvolnění sliznic, podporuje lepší funkčnost krevního oběhu v končetinách a snižuje srdeční frekvenci.

Mnoho z nás poměrně běžně navštěvuje lázně, ať už v rámci wellness pobytů nebo v případě potřebné pooperační regenerace. Zevní vodoléčba je postavená na kontaktu vody, pokožky a sliznic. Chladná voda podporuje stažení cév, což snižuje projevy zánětu a bolesti. Efektivně se používá lokálně například při léčbě modřin či hemeroidů. Naopak procedury, které jsou založené na použití páry a teplé vody mají za účel otevřít póry pokožky a zbavit tělo nahromaděného odpadu.

Teplo rozšíří cévy, sníží krevní tlak a zvýší prokrvení kůže a svalů. Pomáhá zmírňovat stavy, jako jsou záněty kloubů, menstruační bolesti nebo bolesti svalů a kloubů, revmatismus, kožní problémy a poruchy související s nespavostí a stresem. V některých případech se při vodoléčbě střídá studená a horká koupel.

Rozmlžovače s termálními vodami a jejich výhody

Minerální rozmlžovače jsou používané hlavně v případech enormního horka pro doplnění hydratace pokožky nebo umytí obličeje na výletě. Vizážisté s nimi běžně pracují jako s prostředkem pro zafixování make-upu. Jsou výborným pomocníkem pro regulaci teploty, tím pádem snižují riziko vzniku úpalu. Typicky se indikují rovněž jako doplňková léčba kožních onemocnění. Vodní mlhy snižují podráždění, svědění a projevy zánětlivých reakcí pokožky, v závislosti na obsahu určitých minerálů. Jsou proto vhodné pro ekzematiky, lidi, kteří trpí lupénkou.

Jak nejlépe používat rozmlžovače s termálními vodami?

Pokud se rozhodnete investovat do termální vody ve spreji, využijete ji při různých příležitostech. V horkém počasí, při sportu, na výletě i pro každodenní ošetření pokožky v rámci pleťové péče, kdy ji můžete aplikovat místo tonika po umytí obličeje. Neutralizuje účinky vodního kamene a podporuje lepší výživu pleti. Na ještě vlhký obličej se pak lépe aplikují séra, krémy či oleje, které běžně používáte. Minerální vody ve spreji jsou ideální i pro děti a seniory, kteří jsou náchylnější k projevům dehydratace a prakticky všechny typy pleti. Mnohé z nich obsahují vápník, hořčík a selen, potřebné pro zachování celkového zdraví pokožky.

Proč tedy sáhnout po rozmlžovačích s termálními vodami:

  • Udržují pleť hydratovanou a dodávají jí potřebné minerální látky.
  • Jsou skvělé pro zklidnění spálenin od slunce, snižují červenání a svědění, můžete je použít i po holení nebo depilaci. Představují dobrého pomocníka i pro ošetření dětských opruzenin nebo odřených stehen.
  • Podporují přirozenou krevní mikrocirkulaci.
  • Použijte je vychlazené, nastříkejte na kosmetické tampony a přiložte na unavené, opuchlé oči, pomohou snížit otok.
  • Lze je používat i pro dočištění pokožky po odlíčení, abyste co nejlépe odstranili i ty nejmenší nečistoty.
  • Na rozdíl od vody z vodovodu, která má tendenci vysušovat epidermis kvůli vodnímu kameni, zanechává čištění termální vodou pokožku zjemněnou a zklidněnou.
  • Antioxidační vlastnosti termální vody navíc pomáhají omezovat škodlivé účinky UV záření a znečištění, které je zodpovědné za tvorbu volných radikálů. 
  • Zklidňují pokožku hlavy a eliminují její svědění.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govhealth.harvard.eduskincare.com

Autor: Pavlína Klaudová

Hory v létě – co nám dávají, na co si dát pozor a co s sebou?
Rybíz – jaký je nejzdravější a kterého vitamínu obsahuje významné množství?

Další články